«Պետք է միասնաբար պայքարել ժխտողականության ցանկացած դրսեւորման դեմ». Էդուարդ Շարմազանովը՝ ՌԴ ԴԺ ԴԽ նախագահի տեղակալին
ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ Էդուարդ Շարմազանովն Անթալիա կատարած աշխատանքային այցի շրջանակում հոկտեմբերի 8-ին հանդիպել է Ռուսաստանի Դաշնության Դաշնային ժողովի Դաշնության խորհրդի նախագահի տեղակալ Իլյաս Ումախանովի հետ:
Հանդիպման ընթացքում կողմերը քննարկել են հայ-ռուսական միջխորհրդարանական հարաբերությունների զարգացմանն առնչվող հարցեր: Էդուարդ Շարմազանովը կարեւորել է երկկողմ կապերի առավել ակտիվացումն ու խորացումը բոլոր ուղղություններով: Նրա գնահատմամբ՝ ՀՀ-ի անդամակցումը ԵԱՏՄ-ին արդարացված էր. Հայաստանը եվրասիական շուկային անդամակցելու հնարավորություն ունեցավ: Էդուարդ Շարմազանովի խոսքով՝ Հայաստանում վերջին տարիներին գրանցվող տնտեսական աշխուժությունը նախեւառաջ պայմանավորված է ԵԱՏՄ-ին անդամակցությամբ:
Կողմերը կարեւորել են արդյունավետ համագործակցությունը ՀԱՊԿ ԽՎ եւ ԱՊՀ ՄԽՎ շրջանակում: ՀՀ ԱԺ փոխնախագահն ընդգծել է, որ մեր երկիրը պատրաստ է բարձր մակարդակով կազմակերպել հոկտեմբերի 29-30-ը Երեւանում կայանալիք ՀԱՊԿ ԽՎ խորհրդի եւ վեհաժողովի լիագումար նիստերը՝ ընդգծելով, որ վեհաժողովի լիագումար նիստը Երեւանում կանցկացվի առաջին անգամ:
Անդրադառնալով Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչման խնդրին՝ Էդուարդ Շարմազանովը նշել է, որ Ռուսաստանը Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչած երկրների շարքում է: Ընդգծելով, որ այս տարի լրանում է ՄԱԿ-ի գլխավոր ասամբլեայի կողմից «Ցեղասպանության հանցագործությունը կանխարգելելու եւ պատժելու մասին» կոնվենցիայի ընդունման 70-ամյակը՝ ՀՀ ԱԺ փոխնախագահը համոզմունք է հայտնել, որ նոր ցեղասպանությունները բացառելու համար պետք է դատապարտվեն նախկինում իրագործված բոլոր ցեղասպանությունները: «Այսօր գտնվելով Թուրքիայում՝ ուզում եմ նշել, որ ժխտողականությունը նոր մարտահրավեր է Եվրասիա մայրցամաքի համար: Պետք է պայքարել ժխտողականության բոլոր դրսեւորումների դեմ»,-ասել է ՀՀ ԱԺ փոխխոսնակը:

Eduard Sharmazanov to RF FA FC Deputy Speaker: We Should Fight United against any Manifestation of Denial
On October 8, within the framework of the working visit the RA NA Deputy Speaker Eduard Sharmazanov met with the Deputy Speaker of the Federation Council of the Federal Assembly of the Russian Federation Ilyas Umakhanov.
In the course of the meeting the sides discussed issues on the development of the Armenian-Russian inter-parliamentary relations. Eduard Sharmazanov highlighted the further activation and deepening of bilateral ties in all directions. To his assessment, the membership of the RA to the EEU was justified: Armenia had an opportunity to join the Eurasian market. According to Eduard Sharmazanov, the economic enlivening registered in recent years in Armenia, first of all, is conditioned by the membership to the EEU.
The sides emphasized the effective cooperation within the framework of the CSTO PA and IPA CIS. The RA NA Deputy Speaker has underlined that our country is ready to organize the plenary sessions of the CSTO PA Council and the Assembly in Yerevan on October 29-30 at high level, stressing that the Plenary Session of the Assembly will be held in Yerevan for the first time.
Touching upon the problem of the international recognition of the Armenian Genocide, Eduard Sharmazanov has noted that Russia is among the countries that recognized the Armenian genocide. Stressing that the this year sees the 70th anniversary of the adoption of the Convention on the Prevention and Punishment of the Crime of Genocide by the UN General Assembly, the RA NA Deputy Speaker expressed conviction that to rule out the new genocides all genocides perpetrated before should be condemned. “Today, being in Turkey, I would like to note that the denial is a new challenge for Eurasia continent. We should fight against all manifestations of denial,” the RA NA Deputy Speaker said.