«Պետք է միասնաբար պայքարել ժխտողականության ցանկացած դրսեւորման դեմ». Էդուարդ Շարմազանովը՝ ՌԴ ԴԺ ԴԽ նախագահի տեղակալին
ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ Էդուարդ Շարմազանովն Անթալիա կատարած աշխատանքային այցի շրջանակում հոկտեմբերի 8-ին հանդիպել է Ռուսաստանի Դաշնության Դաշնային ժողովի Դաշնության խորհրդի նախագահի տեղակալ Իլյաս Ումախանովի հետ:
Հանդիպման ընթացքում կողմերը քննարկել են հայ-ռուսական միջխորհրդարանական հարաբերությունների զարգացմանն առնչվող հարցեր: Էդուարդ Շարմազանովը կարեւորել է երկկողմ կապերի առավել ակտիվացումն ու խորացումը բոլոր ուղղություններով: Նրա գնահատմամբ՝ ՀՀ-ի անդամակցումը ԵԱՏՄ-ին արդարացված էր. Հայաստանը եվրասիական շուկային անդամակցելու հնարավորություն ունեցավ: Էդուարդ Շարմազանովի խոսքով՝ Հայաստանում վերջին տարիներին գրանցվող տնտեսական աշխուժությունը նախեւառաջ պայմանավորված է ԵԱՏՄ-ին անդամակցությամբ:
Կողմերը կարեւորել են արդյունավետ համագործակցությունը ՀԱՊԿ ԽՎ եւ ԱՊՀ ՄԽՎ շրջանակում: ՀՀ ԱԺ փոխնախագահն ընդգծել է, որ մեր երկիրը պատրաստ է բարձր մակարդակով կազմակերպել հոկտեմբերի 29-30-ը Երեւանում կայանալիք ՀԱՊԿ ԽՎ խորհրդի եւ վեհաժողովի լիագումար նիստերը՝ ընդգծելով, որ վեհաժողովի լիագումար նիստը Երեւանում կանցկացվի առաջին անգամ:
Անդրադառնալով Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչման խնդրին՝ Էդուարդ Շարմազանովը նշել է, որ Ռուսաստանը Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչած երկրների շարքում է: Ընդգծելով, որ այս տարի լրանում է ՄԱԿ-ի գլխավոր ասամբլեայի կողմից «Ցեղասպանության հանցագործությունը կանխարգելելու եւ պատժելու մասին» կոնվենցիայի ընդունման 70-ամյակը՝ ՀՀ ԱԺ փոխնախագահը համոզմունք է հայտնել, որ նոր ցեղասպանությունները բացառելու համար պետք է դատապարտվեն նախկինում իրագործված բոլոր ցեղասպանությունները: «Այսօր գտնվելով Թուրքիայում՝ ուզում եմ նշել, որ ժխտողականությունը նոր մարտահրավեր է Եվրասիա մայրցամաքի համար: Պետք է պայքարել ժխտողականության բոլոր դրսեւորումների դեմ»,-ասել է ՀՀ ԱԺ փոխխոսնակը:

Эдуард Шармазанов – заместителю председателя СФ ФС РФ: “Необходимо совместно бороться против любого проявления политики отрицания”
8 октября вице-спикер НС Эдуард Шармазанов в рамках рабочего визита в Анталью встретился с заместителем председателя Совета Федерации Федерального Собрания РФ Ильясом Умахановым.
В ходе встречи стороны обсудили вопросы развития армяно-российских межпарламентских отношений. Вице-спикер НС подчеркнул важность еще большей активизации и углубления двусторонних отношений во всех направлениях. В его оценке, членство РА в ЕАЭС оправдано – Армения получила возможность выйти на евразийский рынок. По словам Шармазанова, зафиксированное в последнее время в Армении экономическое оживление прежде всего обусловлено членством в ЕАЭС.
Стороны подчеркнули важность плодотворного сотрудничества в рамках ПА ОДКБ и МПА СНГ. Вице-спикер НС отметил, что Армения готова к проведению на высоком уровне заседания Совета и пленарного заседания ПА ОДКБ 29-30 октября в Ереване, заметив, что пленарное заседание Ассамблеи проводится в Армении впервые.
Коснувшись проблемы международного признания Геноцида армян, Эдуард Шармазанов отметил, что Россия среди стран, признавших преступление. Подчеркнув, что в этом году исполняется 70-летие принятия конвенции “О предотвращении и наказании преступления геноцида”,   вице-спикер НС выразил уверенность, что для исключения новых геноцидов следует осудить все совершенные в прошлом геноциды. “Сегодня, находясь в Турции, хочу отметить, что политика отрицания – новый вызов для континента Евразии. Необходимо совместно бороться против любого проявления политики отрицания”, - заявил спикер НС РА.